28

Vyloučení nepotřebných látek

 

V každé buňce našeho těla  při přeměnách látek vznikají látky nepotřebné – odpadní.

Která orgánová soustava zajišťuje odstraňování nežádoucích látek a přebytečné vody z krve? Který orgán je základem této soustavy? A co se v něm vytváří?

Pozoruj oba obrázky, sleduj text  a doplňuj k obrázkům pojmy, které tam chybí.    

Do ledviny vede tepna přivádějící  okysličenou krev. Větví se na tepénky, které jsou zakončené sítí vlásečnic v ledvinovém váčku (ty společně vytvářejí ledvinovou kůru ). V každém váčku se krev filtruje a voda s odpadními látkami tvoří prvotní moč, které je veliké množství (za jeden den až 170 litrů). V soustavě mnoha ledvinových kanálků – (ty vytvářejí  tzv.ledvinovou dřeň a společně měří okolo 60 km) se až 99% vody s potřebnými látkami zpětně vstřebává do žilné krve a  z odpadních  látek vzniká moč (množství 1 – 1,5 litru).

Moč se soustřeďuje v ledvinné pánvičce, odchází močovody a hromadí se v močovém měchýři.

 

K průřezu ledviny a k detailu ledvinového váčku podle textu  přiřaď  slova 

ledvinový váček
prvotní moč
ledvinový kanálek
zpětné vstřebávání vody
moč
pouzdro
ledvinové váčky (kůra)
ledvinové kanálky (dřeň)
přívod krve
odvod krve
ledvinová pánvička
močovod

Co by se stalo, kdyby se krev nemohla čistit?
Co řídí fungování orgánových soustav? Uvědomuješ si toto řízení, nebo je automatické?

Lidé, kteří mají ledviny různě poškozené a nefunkční se musí vždy po určité krátké době  (i několikrát týdně) dostavit na tzv. dialýzu – tj. přístrojové vyčištění krve, nebo se jim musí  nová ledvina transplantovat.

Prohlédni si zařízení pro takovou dialýzu – a uvědom si, jak dokonalé je nesrovnatelně menší „zařízení“ přírody v našem těle…. 

Licensed under the Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported license;   https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Hemodialysismachine.jpg#filelinks

11